Hosting Nedir?

Hosting nedir? Hosting yada türkçe olarak Alan Adı Barındırma, Web sayfalarınızı Internet’te yayınlamak, kendinize yada şirketinize ait alan adını email olarak kullanmak için gerekli alanın kiralanmasıdır.

Sitenizin sürekli olarak erişilebilir olması, size gönderilen emaillerin posta kutunuza ulaşabilmesi için domaininiz (web sitenizin) Internet’e sürekli bağlı ve sürekli ulaşılabilir bir bilgisayar üzerinde bulunması gerekir.

Hosting veya Barındırma, bir web sitesinde yayınlanmak istenen sayfaların, resimlerin veya dokümanların internet kullanıcıları tarafından erişebileceği bir bilgisayarda tutulmasıdır.

Hosting’de çok amaçlı kullanımda olabilir.Size verilen web alanı , hard disk in belli bir kısmı yada sunucunun tamamı gibi hizmetlere ayrılır ve bunlara göre fiyatlandırılıp isimlendirilir. Hosting alanında illa web sitenizi barındırmak zorunda kalmazsınız.Hosting sizin internetteki hard diskinizdir. Gerek şirket ağı bağlantısı , şirket veri deposu , web disk , online bir oyunun barındırılması , bir mobil uygulamanın barındırılması gibi çok amaçlı kullanılabilir.

İnternette site yayınlamak için özel olarak üretilmiş, internet omurgasına çok hızlı bağlantısı olan, yüzlerce kullanıcıya aynı anda hizmet verebilecek bir bilgisayarda (sunucuda) yayınlamak istediği dosyaların saklanması gerekir. Web siteye ait dosyaları saklayan ve internet kullanıcılarının erişimine sunan bu bilgisayarlara web sunucusu (web server), bu veri saklama ve yayınlama işlemine de web hosting denir.

Web hosting işini yapan yüzlerce firma ve her firmanın uygun olabilecek farklı boyutlardaki hosting paketleri vardır.

Fiyatı ve Sunucu Performansını Etkileyen Temel Hosting Özellikleri:

Hosting Depolama Alanı

Bant Genişliği Giriş ve Çıkış Trafiği

Sunucu İşletim Sistemi Tipi (Windows, Linux, Unix, Centos, Redhat, FreeBSD)

Veri Tabanı Desteği (MySQL, MSSQL, Access, …)

Admin Paneli (Plesk, cPanel, Entrenix, …)

SSL Desteği Güvenlik Sertifikası (VeriSign, Thawte, Comodo,…)

Server Side Scripts (ASP.NET, ASP, PHP, …)