Captcha Nedir?

Captcha Nedir ? Artık çoğu yerde karşımıza çıkıyor bu Captcha . Yazımıda okunmasıda oldukça zor. Peki nedir bu Captcha ?
Aslında bir anlamı yok.Çünkü bir kelimenin kısaltılmışı.Kısaca açıklarsak ;

“Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart” .Hepsinin baş harfi .Türkçeye çevirecek olursak :”Bilgisayar ve İnsanları Ayırt Etmek için Tamamen Otomatik Turing Testi”
olarak çevirebiliriz.

Peki bu Captcha ne işe yarar ?

Günümüz web tasarımlarında artık spam yorum ve spam niteliğindeki saldırılar oldukça fazladır. Captcha sistemi sitenizi bu spam yorumlardan yada saldırılardan korur. Yani bu sitelerinizi her gün gezen ve istatistik toplayan botlardan ve saçma yorum bırakan spam programlarından uzak tutar .

Peki Nasıl uzak tutar diye bir soru geliyor içinizden …

Captcha sistemi bir form doldururken karşımıza çıkar . Genellikle 2 kelimeden oluşur , yada sesli sistemleride vardır , abuk sbuk bozuk formatlarda anlamsız yazılardan oluşur , okuyamadığınız zaman yenileme yada ses ile dinleme şansınız vardır.

Yine bir soru geliyor aklınıza …

Bu sistemdeki resimler niye böyle şekli bozuk ve okunması zor . Bir çok kişinin nefret etmesi normal , fakat site sahibinide düşünmek lazım. Bu yazıların anlamsız ve bozuk olmasının sebebi , spam botları tarafından okunamamasıdır. Bu sayede botlar gelip sizin sitenize spam yorum atamaz , formlarınızı dolduramaz.

Fakat günümüz dünyası,teknolojinin günden güne gelişmesiyle bu Captcha sisteminin dezavantajları tabikide bulunuyor. Hem bazı mükemmel botlar , bu yazıları okuyabiliyor hem de bu sistemi kullanan kullanıcıları kaybetme riskiniz var. Çünkü okuyamayan insan , formdan çıkıp gidebiliyor . Başka bir dezavantajını ele alırsak testi birkaç kez yanlış yanıtladığınızda erişimi engelleyen siteler oluyor buda yine kullanıcı kaybına davetiye çıkartıyor. Ses sistemi kullanmayan testler, göremeyen kullanıcıları yoksayıyor. Gitgide komplike olması resimdeki örnek gibi iki veya daha fazla sözcükten oluşan testler de kullanıcılar için fazladan iş demek.

Ama resimdeki örnekte iki sözcük kullanılmasının özel bir amacı var. Onay yanında bir diğer amaç da kitapları dijitalleştirmek. Bu ilginç özellik hakkında biraz bahsedelim. Onay penceresinde önünüzde iki tane sözcük getiriliyor. 1 tanesi sunucunun bildiği ve ürettiği 1 tanesi ise hiç tanımadığı, kitaplardan taranmış ama OCR sistemlerinin otomatik olarak tam veya hiç algılayamadığı bir sözcük.
Siz iki sözcüğü de yazarak sunucuya yolluyorsunuz eğer sunucunun tanıdığı sözcük doğru ise, diğer sözcüğü de doğru girmişsiniz kabul edilerek bu sözcük dijitalleşmiş oluyor. Ne kadar çok kişi o sözcüğü yazarsa o kadar doğruluğa ulaşılıyor.

Sonuç olarak;

Captcha sistemi oldukça yaygın olmasına rağmen olmazsa olmaz bir sistem değil . Çoğu webmaster bu sistemi yazılımın temelinde hazır geldiği için tercih etmek istiyor fakat , bu tercihi çok akıllı kullanmak gerek.Her forma Captcha konulursa kullanıcı kaçırmak içten bile değildir…