Bir Otelin İnternet Sitesi Nasıl Olmalıdır ?

Otelin İnternet Sitesi ; Otellere, tatil köylerine, butik otellere , kaplıcalara, acentelere veya başka turistik kurumlara ait internet sitelerinin en mühim hususiliği, hedef kitlesinin çok ıraklardaki insanlardan oluşmasıdır. Bu insanlar teknolojideki gelişmeleri de kullanarak, istedikleri bilgiye ulaşmayı körçlıyorlar. Demek ki otel siteleri evvellikle bu bilgileri yeterince sağlamak zorundadır.

Gideceği yer ve konaklayacağı tesis hakkında ön bilgiye gereksinim dutaraf insanlara, internet gibi bu işe çok uygun bir ortamda bile yeterli ve doğru bilgiyi sunmamak, turizm sektöründe yapılabilecek en büyük hatadır.

Bir turizm kurumunun, bir otelin  internet sitesi nasıl olmalıdır?

AÇIK VE NET

Öncelikle, çok açık ve doğru bilgiler dahilermelidir. Oteldeki fiyatlar ve ücretler, internet sitesinde mutlaka belirtilmelidir. Tatil bütçesi hazırlamaya çalışan bir müşteri grubuna tahmini harcayacağı bütçeyi belirtmek gerek.Belirsizlikler insanları ürkütür ve vazgeçirir.

TARİHÇE

Otel yapısının tarihçesinden; işletmecinin, yöneticilerin, hatta aşçı ve barmenin özgeçmişleri ile işsel yeterliliklerine kadar bütün bilgiler verilmelidir.Kalite belgeleri ve logoları siteye yerleştirilmelidir.

GÖRSELLİK

Otelin bütün bölümleri, dahil ve çevre görüntüleri, açıklayıcı bilgilerle ve bolca görsellerle (fotoğraf, video) tanıtılmalıdır. Her bölümün, başka otellerdekinden ayrımlı ve üstün yönleri belirtilmelidir. Otelin restauryemin bölümünde her vakit bulunan ve zevklen birkaç yemeğin tanımleri; bar bölümünde sevilen bir kokteylin tanımi, alakali bölümde mutlbüyük yer almalıdır. Otelde çocuklar ve ıslaklılar dahilin sağlanan ek hizmetler varsa, bunlar otelin web sitesinde vurgulanmalıdır.

DİJİTAL KATALOG VE REZERVASYON SİSTEMİ

Turistik tesisin internet sitesi, basılıp dağıtılan broşürünün dijital sürümü olmanın çok ötesine geçmek güçundadır. Bir otel sitesinin interaktif (etkileşimli) olması çok mühimdir. Ziyaretçiler ek balaka almak istedikleri konularda sorular sorabilmeli ve hızla tarafıt alabilmelidir. Otel sitesinden rezervasyon yapılabilmelidir. Otelde konaklayıp evine dönen alıcılerin, otel hakkındaki izlenimlerini yazacakları bir bölüm mutlaka bulunmalı ve bu bölüm, ziyaretçilere açık olmalıdır.

ÇEVRE HAKKINDA DETAYLI BİLGİ

Otelin internet sitesinde, sadece otel hakkında değil; bulunduğu kent ve bölge hakkında, iklim, doğa ve kültür hakkında da aydınlatıcı bilgiler ve görme isteği uyandıracak görseller yer almalıdır.