Flash

Flash Web Tasarım Nedir ?

Flash web tasarım ; adobe flash cs programıyla yapılan , flash player sayesinde yürütülen , web sitelerine entegre edilebilen , müzik ve animasyon ağırlıklı ve efektli , görsel açıdan çok yüksek web siteleridir. Genellikle flash tasarımı , görsel amacı yüksek kitlelere önermekteyiz.

Örnek verecek olursak ; flash web tasarımı , bir fotoğrafçılık sayfasında , mimarlık sayfasında , inşaat sayfasında , resim galerisinde , kişisel tanıtım sayfalarında oldukça mantıklı olacaktır .

Flash Web Tasarım da İçerik Nasıl Olur ?

Flash Web Tasarım da içerik 3 türlü yapılabilir.İlk olarak flashdaki yazı,resim ve içerikler flash  ın içine gömülür.Tekrardan değiştirilmesi için adobe flash programıyla açılıp yeniden yazılması gerekir.Amatör açıdan değiştirilmesi zordur.Kısacası bu tarz bir yöntem , uzun süre sabit kalacak sayfalar için yapılmalıdır.

İkinci yöntem ise , xml dosyası olarak flash içinden verilerin çekilmesidir . Bu yöntemi açacak olursak , flashtaki animasyonlar önceden hazırlanır . Site içindeki yazılar bir text dosyasına yazılır , resimler ayrı bir dosyaya koyulur. Bu yazı ve resimler , text dosyasından ve klasörden kolayca değiştirilebilir . Yani site üzerinde bir değişiklik yapmak için text dosyasını değiştirmek yeterli olacaktır. Oldukça tercih edilen bir yöntemdir.

Üçüncü yöntem ise , CMS tabanlı sanal editör ile tasarlanan sitedir.Bu yöntem sayesinde sanal bir editörünüz ve yönetim paneli sayfanız olur.Yazılar ve resimlerin yerlerini , tasarımla istediğiniz gibi oynayabilirsiniz.Diğerlerine göre daha zahmetli bir sistemdir.


Flash Tasarımın Avantajları Nelerdir?

  • Görsel olarak zengindir.
  • Basit yapıları ile site içerisinde aranılan şeyin kolay bulunmasını sağlar.
  • Tüm sayfalar ilk girişinizde tek sefer yüklenir.
  • Sayfa geçişlerinde ziyaretçileriniz tekrar sayfa yüklenmesini beklemezler.
  • Görsel estetiği yüksek sayfalar hazırlandığı için, ziyaretçileriniz firmanız hakkında olumlu düşünmesini sağlar.

Flash Tasarımın Dezavantajları Nelerdir ?

  • Iphone ve bazı mobil cihazlarda, flash player desteklemendiği için , bu cihazlardan sitenize girdiğinizde siteniz açılmaz.
  • Chrome tarayıcısında flash player standart gelmesine rağmen başka tarayıcılarda flash player standartında yüklü değildir.Bu sebeple ziyaretçinin bilgisayarında flash palyer yüklü değilse siteniz açılmaz.
  • Önceki yıllarda google arama motoru , flash görselinin içeriğini okuyamaz bu sebeple flash siteler google da gözükmezdi.Bu yüzden seo optimizasyon işlemleri flash siteler üzerinde yapılamazdı.Fakat artık google flash içerikleri okuyabilmekte bu yüzden , google da listelenme konusunda sorun yaşanmamaktadır.Fakat google hariç diğer bazı arama motorlarında bu listelenmeme dezavantajı devam etmektedir.
  • Flash siteler , fazla içeriği kaldıramamakla berber , değiştirilmesi daha zor sitelerdir.Aktif veri tabanına sahip olmadıkları için , yönetim panelleride yoktur , o yüzden siteyi tasarlayan hariç sitenin değiştirilmesi zordur.

Flash Resim Galerisi Nedir ?

Flash Resim Galerisi , resim ve referanslarınızın toplandığı resim galerisini daha görsel ve çarpıcı hale getiren bir yöntemdir.Resimler arası slayt geçişleri ve efektler sağlar , yakınlaştırma özelliği vardır. Resimleriniz 3D şeklinde döner bir daire yada farklı efektlerle film şeridi gibi durur. Siz tıkladığınızda otomatik olarak büyür. Aktif veritabanlı yada normal bütün sitelere entegre edilebilir.Çalışmalarınızı daha görsel hale getirir.

3d flash gallery