SEO NEDİR ? 

SEO kelime anlamı olarak (Search Engine Optimization) yani Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelir.Peki nedir bu arama motoru optimizasyonu ?

Web sitenizi ,arama motorlarının kriterlerine  göre yapılan iyileştirme işlerine ve arama motorlarının kriterlerine uygun hale getirmedir. SEO , site içi ve site dışı olarak iki yöntem ile yapılır.SEO, Arama motorlarında yükselmek adına yapılan işlemlerin tamamını kapsamaktadır.

En Üstte Olun

 İstediğiniz kelimede zirvede olmak artık çok kolay

ETKİLEŞİMLİ SOSYAL MEDYA

 Sosyal medya hesaplarınızla kullanıcı etkileşimleri ile en verimli seo çalışmaları.

seo

KELİME ANALİZİ

 Hedeflediğiniz kelimelerin analizini yapıp,doğru yöntemler uyguluyoruz.

SİTE İÇİ & SİTE DIŞI SEO

Site içi ve site dışı çalışmalarda ,arama motorlarının en güncel isteklerine göre site içeriğinizi yeniliyor ve düzenliyoruz.

SEO nedir? Google, sitemi Google dostu sitelere ekleme teklifi sunan şirketlerle çalışmamı önerir mi?

SEO nedir? Google, sitemi Google dostu sitelere ekleme teklifi sunan şirketlerle çalışmamı önerir mi?

Arama Motoru Doktorları

SEO, “search engine optimizer” (arama motoru doktoru) teriminin kısaltmasıdır. Birçok SEO, web sitesi sahiplerine metin yazmaktan site düzenleme önerilerinde bulunmaya ve bir sitenin gönderilebileceği ilgili dizinleri bulmaya yardımcı olmaya kadar birçok yararlı hizmet sunmaktadır. Ancak, etik davranmayan bazı SEO’lar, saldırgan pazarlama çalışmaları ve arama motoru sonuçlarını dürüst olmayan bir şekilde değiştirme girişimleri yüzünden sektöre gölge düşürmüştür.

Google’ın hiçbir SEO ile ilişkisi yoktur ve bu konuyla ilgili herhangi bir öneride bulunmamaktadır. Ancak, sitenizi geliştirecek bir optimizasyon ile arama motoru sonuçlarından tümüyle çıkarılma olasılığınızı artırma dışında bir işe yaramayacak SEO’ları birbirinden ayırmanıza yardımcı olacak birkaç ipucu verebiliriz.

# Sebepsiz yere size e-posta gönderen firmalardan sakının.

İşin ilginci, bu spam e-postalardan biz de alıyoruz:

“Sayın  google.com.tr,

Web sitenizi ziyaret ettik ve büyük arama motorlarının ve dizinlerinin çoğunda gösterilmediğinizi fark ettik…”

“Gece kilo vermeye” yarayan diyet haplarına veya görevden alınmış diktatörlerden gelen ve para transferine yardımcı olmanızı isteyen ricalara karşı şüphe duyduğunuz kadar, arama motorlarıyla ilgili istenmeyen e-postalara karşı da şüpheyle yaklaşmalısınız.

# Kimse Google’da 1. sırada listeleneceğinizi garanti edemez.

Sitenizin hangi sırada yer alacağını garanti eden, Google’la “özel bir ilişkisi” olduğunu ileri süren veya Google’a “öncelikli gönderim” olanağı tanıdığına ilişkin reklam yayınlayan firmalardan sakının. Google için hiçbir öncelikli gönderim yöntemi yoktur. Aslında, bir siteyi Google’a göndermenin tek yolu, doğrudan URL Ekle sayfamızı veya Google Site Haritaları programını kullanmaktır ve siz de bunu hiçbir ücret ödemeden yapabilirsiniz.

# Eğer bir şirket kendi bilgilerini gizliyorsa veya niyetini açık bir şekilde ortaya koymuyorsa dikkatli olun.

Anlamadığınız konular için açıklama isteyin. Bir Optimizasyonun sizin adınıza giriş sayfaları veya “kullanılmayan” etki alanları gibi aldatıcı veya yanıltıcı içerikler oluşturması durumunda, siteniz Google dizininden tümüyle çıkartılabilir. Sonuç olarak, hizmet aldığınız şirketlerin etkinliklerinden siz sorumlusunuz ve bu nedenle, size nasıl “yardımcı” olmayı planladıkları hakkında tam bilgi sahibi olduğunuzdan emin olmalısınız.

# Kesinlikle bir SEO’ya bağlantı vermek zorunda değilsiniz.

“Herkese açık” bağlantıların gücünden, popüler bağlantılar oluşturma planlarından veya sitenizi binlerce arama motoruna göndermekten bahseden firmalardan sakının. Bunlar, büyük arama motorlarının sonuçlarındaki sıralamanızı etkilemeyen yararsız etkinliklerdir ve olumsuz kabul edilebileceğiniz sonuçlara da yol açabilir.

Bazı firmalar, tarayıcının adres çubuğuna doğrudan anahtar kelime girme özelliği sağladıklarına sizi inandırmaya çalışabilir.

Bu gibi tekliflerin çoğu, kullanıcıların ek yazılımlar yüklemesini gerektirir ve az da olsa bazı kullanıcılar bunu yapmaktadır. Bu gibi teklifleri büyük bir dikkatle değerlendirin ve sadece kendi kaynaklarına dayanarak, kaç kişinin gerekli uygulamaları indirdiğini bildiren raporlara şüpheyle yaklaşın.

# Seçim yaparken dikkatli olun.

Bir SEO firmasına başvurmayı düşünürken sektörle ilgili biraz araştırma yapabilirsiniz. Bu araştırmayı yaparken Google’ı da inceleyebilirsiniz. Ayrıca, özellikle saldırgan bir optimizasyon hakkındaki şu makale dahil olmak üzere, basında çıkan uyarı amaçlı haberleri de okuyabilirsiniz: https://seattletimes.nwsource.com/html/businesstechnology/2002002970_nwbizbriefs12.html. Google belirli bir şirket hakkında görüş bildirmez. Ancak, kendini SEO olarak adlandıran ve kabul gören ticari davranış sınırlarını uygulamalarıyla açıkça aşan bazı firmalarla karşılaşılıyor. Dikkatli olun.

# Paranızı neye harcadığınızdan emin olun.

Google, arama sonuçlarımızda daha iyi bir sıralama hakkı satmaz. Ancak, bazı arama motorları, tıklama başı ödeme veya katılım için ödeme yöntemleriyle normal web araması sonuçlarını birleştirmektedir. Bazı firmalar arama sonuçlarında size yüksek sıralama vaat eder ancak, sizi arama sonuçlarına değil reklam bölümüne yerleştirir. Hatta bazı firmalar, diğer arama motorlarını “kontrol ettikleri” ve kendilerini istedikleri sıraya yerleştirdikleri yanılsamasını oluşturmak için, teklif fiyatlarını gerçek zamanlı olarak değiştirir. Bu Google’da işe yarayan bir yöntem değildir çünkü, reklamcılık programımız açık bir şekilde etiketlenerek arama sonuçlarımızdan ayrılmıştır. Ancak, hizmet almayı düşündüğünüz SEO’lara bir programa sürekli olarak katılmak veya geçici bir süreyle reklam yayınlamak için ne ücret ödemeniz gerektiğini mutlaka sorun.

# Çok sayıda firmayla konuşun ve diğer firmalara hizmet almayı düşündüğünüz firmayı önerip örmediklerini sorun.

Referanslar iyi bir başlangıçtır, ancak sizi her konuda bilgilendirmez. Şirketin ne kadar süredir bu alanda çalıştığını ve tam zamanlı kaç çalışanı olduğunu sormalısınız. Baskı altında kaldığınızı ve huzursuz olduğunuzu hissediyorsanız sezgilerinize güvenin ve tedbirli davranın: güvenebileceğiniz bir firma bulana kadar bekleyin. SEO firmanıza, bulduğu kötü amaçlı spam’ları, https://www.google.com/contact/spamreport.html sayfasındaki spam şikayet formumuzu kullanarak Google’a bildirip bildirmediğini sorun. Etik davranan SEO firmaları, Google’ın spam yönergelerini ihlal eden aldatıcı siteleri bildirmektedir.

# Yasal açıdan korunduğunuzdan emin olabilirsiniz.

Kendi güvenliğiniz için, tam ve koşulsuz bir geri ödeme garantisinde ısrar etmelisiniz. Herhangi bir nedenle sonuçtan memnun olmamanız veya firmanızın nuzun etkinliklerinin, etki alanı adınızın bir arama motoru dizininden çıkarılmasına neden olması durumunda geri ödeme talebinde bulunun. Ücretlendirmeyi de içeren yazılı bir sözleşme yaptığınızdan emin olun. Ayrıca bu sözleşmede, arama motorlarının site eklerken uyulmasını istediği tüm yönergelere uyulacağı da belirtilmelidir.